Článek

Pilsen Busking Fest představí začátkem září desítky umělců různých žánrů z celého světa

Centrum Plzně se od 1. září do 4. září 2022 promění v jedno velké jeviště. Můžete se těšit na desítky buskerů, muzikantů, kapel, cirkusáků, komediantů, akrobatů a dalších zástupců různých uměleckých profesí.

Do začátku dalšího ročníku Pilsen Busking Festu zbývá cca měsíc a je tak nejvyšší čas představit si, jaký umělci do Plzně přijedou. Jak ve facebookové události, tak na webu je již několik desítek zveřejněných jmen, tak se na ně pojďme podívat.

Největší zastoupení má tradičně hudební složka programu festivalu. K již dříve oznámeným Olive Tree Dance, Funkasin Street Band a Shtubym, které již Plzeňáci znají, přibyly další zajímavé kapely či jednotlivci. S nejvyšším počtem členů i nejdelším názvem se představí Super cumbia y la liga de la alegría z Argentiny. Kapela, jak již název napovídá hraje směsici cumbie, latiny, ska nebo třeba world music. Všichni členové, kterých je osm, vystupují v superhrdinských kostýmech a jak je vidět z videí, tak zaručeně pobaví i roztančí. Berlínskou scénu pak zastoupí hned tři interpreti. Soul popové bratrské duo Tanga Elektra, Gray Contrast hrající mix elektronických žánrů naživo a navrátivší rapper Infidelix z USA, který se po cestě kolem světa vrátil zpět do Německa a bude na festivale jediným zástupcem hip hopového žánru. Dalšími zajímavými úlovky jsou například peruánci Big Pollo hrající funky rock, duo buskerů Nordhavn prezentující covery světových hitů z Dánska, kytarista Reinis Jaunais z Lotyšska nebo pop rockový zpěvák a klavírista David Owens ze Skotska.  

Kdo bude hledat zpestření a jiný druh zážitku, bude mít možnost shlédnout nějaké to cirkusové, akrobatické či divadelní představení. Dojemný příběh s prvky akrobacie a cirkusu si pro všechny po roce připravili Argentinci Bardo Teatro Fisico, kteří si Plzeň oblíbili a sami se prý pořadatelům přihlásili. Druhým navrátilcem po celých 6 letech bude britský komediant a cirkusák Ian Deadly. Nespoutanou energií a cirkusovou show spojenou s hudbou se prezentují další Argentinci Latin duo a vrcholné žonglérsko komediantské představení můžete čekat od Juggling Doma až z daleké Austrálie.

Tento festival ale netvoří jen zahraniční umělci. Svůj prostor zde mají samozřejmě i buskeři či kapely z České republiky. „Doufáme, že se v letošním roce konečně podaří návrat rezidentů z Karlova mostu organic trance triu Yedhaki:Nautika, kterým to prostě v minulém roce nevyšlo, ale my jim to odpustili a znovu je pozvali. Moc se těším na další maskovanou kapelu hrající směsici taneční muziky, balkánu či ska říkající si Zooblasters, na EDM pochodovu kapelu Toot Ensemble nebo folk/pop/jazzový Marz oscilující kolem písničkářky Markéty Zdeňkové. Z ranku akrobacie a divadla zahrají představení o cyklech žen Obnažena  The Same Self, Divadlo Procity předvede své hry Instalajf či Královna And a všestranná umělkyně Alica Minar se ukáže ve své onewoman performance s názvem Wobbly,“ dodává Ondřej Brzický z neziskovky CONEXIS z.s., která celý festival pořádá.

Sleduj PlzeňskéKapely.cz na sociálních sítích

Na celý festival je vstup zdarma, ale pořadatelé důrazně doporučují a žádají každého, kdo shlédne koncert či jakékoliv jiné vystoupení, přispět do klobouku či jakékoliv nádoby dobrovolně. Umělcům jsou ze strany pořadatelů hrazeny jen základní náklady a honorář už si tak musí vydělat sami z příspěvků od návštěvníků.

Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází libovolné částky do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje.

© 2014-2023 panJosef.cz